Podstawową różnicą między tymi roletami jest oprócz kwestii wizualnych przede wszystkim sposób montażu. Rolety nakładane, które inaczej możemy też nazwać nadstawnymi, montuje się wyłącznie na etapie budowy obiektu lub wymiany stolarki okiennej w obiektach już istniejących. Można więc powiedzieć, że stanowią integralną część okna i nie można ich w związku z tym montować w budynkach, gdzie okna są już zamontowane i nie chcemy ich wymieniać. Z kolei roleta zewnętrzna może być montowana w każdej chwili, gdyż stosuje się ją na elewację lub na ramę okienną – tzw. montaż w otworze lub na murze.
Powyższe możliwości montażu przekładają się oczywiście na kwestie wizualne. Rolety zewnętrzne co do zasady nie mają możliwości zabudowy (nie tynkuje się ich), gdyż są nakładane na gotową już elewację lub ramę okna, ale dzięki temu zachowane są wszystkie właściwości termiczne budynku w miejscu, gdzie znajduje się skrzynia rolety. Montuje się je na dwa sposoby:
- na elewacji budynku (rys. 1), co niestety sprawia, że są one dość mocno widoczne i mogą nie spełnić estetycznych oczekiwań inwestora, przy czym jest to najprostsze rozwiązanie nie powodujące zmniejszenia światła okna, gdyż skrzynka w całości znajduje się na elewacji (nie nachodzi na okno), lub
- na ramie okiennej (rys. 2), co z kolei sprawia, że zmniejsza się światło okna, gdyż skrzynka rolety częściowo nachodzi od góry na szybę. Decydując się więc na tego typu montaż należy wziąć pod uwagę grubość ramy okiennej i ościeżnicy, wielkość okna, a co za tym idzie również wielkość skrzynki rolety (która dobierana jest do wielkości okna, typu rolety oraz rodzaju silnika), aby sprawdzić, czy światło okna zmniejszy się istotnie czy też nie i czy będzie to spełniać nasze oczekiwania.
Rys. 1 Roleta Portos RL2000 (źródło: portosrolety.pl)
Rys. 2 Roleta Portos RL2000 (źródło: portosrolety.pl)
Rys. 3 Roleta Portos TP1000K zabudowana od zewnętrznej i wewnętrznej strony (źródło: portosrolety.pl)
Rolety nakładane wizualnie spełnią oczekiwania chyba każdego inwestora, gdyż ich skrzynki są zabudowane, a więc są po prostu niewidoczne. W takim wypadku rewizja (a więc dostęp do środka skrzyni) znajduje się wewnątrz budynku. Tak jak już wyżej wspomniano, jest to opcja, z której można skorzystać jedynie na etapie budowy lub wymiany okien. Przykładowy sposób montażu przedstawia rys. 3.
Rolety nadstawne mają jednak pewien minus – osłabiają izolację termiczną budynku w miejscu, w którym znajduje się skrzynia rolety (jak widać na rys. 3, skrzynia sprawia, że jest to fragment muru słabiej zaizolowany niż jego pozostała część). Dlatego też stosując rolety nadstawne dobrze jest wybierać modele z dodatkową izolacją termiczną skrzyni, co niweluje w dużym stopniu osłabienie izolacji. W naszej ofercie roletą nadstawną z bardzo dobrą izolacją termiczną skrzyni rolety jest roleta TL 1000 lub TP1000K – izolacja w nich zastosowana odpowiada dzisiejszym wymaganiom w zakresie ochrony cieplnej budynków.
W związku z wymienionym wyżej mankamentem rolet nadstawnych producenci rolet proponują opcję, będącą połączeniem zalet rolet zewnętrznych (zachowana w pełni izolacja termiczna w miejscu montowania skrzyni rolety) oraz nadstawnych (zabudowa od zewnątrz a więc brak ingerencji w elewację budynku), czyli rolety zewnętrzne podtynkowe. Jest to opcja, z której można skorzystać tak samo jak z rolet nadstawnych tylko na etapie budowy bądź też przy wymianie stolarki okiennej. W tej opcji skrzynia rolety montowana jest od zewnątrz na poszerzeniu okna bądź na murze i od zewnętrznej strony jest zatynkowana (również rewizja skrzyni znajduje się od zewnętrznej strony). Tego typu roletami są coraz bardziej popularne i chętnie wybierane prze klientów rolety Portos IT2000, dostępne oczywiście w naszej ofercie. Poniższe rysunki prezentują obie opcje montażu.
Rys. 4 Roleta Portos IT2000 – montaż bez poszerzenia (źródło: portosrolety.pl)
Rys. 5 Roleta Portos IT2000 – montaż z poszerzeniem (źródło: portosrolety.pl)
Podsumowanie
Rolety zewnętrzne:
- mogą być montowane na każdym etapie (również w budynkach już wybudowanych);
- nie ingerują w izolacyjność termiczną ściany budynku;
- w przypadku rolet montowanych na elewację odległość rolety od okna jest większa, co sprawia, że „poduszka” powietrzna jest większa, a więc stanowi dobrą izolację zarówno zimą jak i latem;
- ze względu na brak możliwości zabudowy ingeruje w wygląd elewacji.
Rolety nadstawne:
- mogą być montowane jedynie na etapie budowy bądź przy wymianie stolarki okiennej;
- w przypadku skrzynek bez dodatkowej izolacji osłabiają w danym miejscu izolacyjność termiczną (dlatego sugerujemy wybierać modele rolet z dodatkową izolacją skrzyni rolety);
- są zabudowane, a więc nie ingerują w wygląd elewacji.
Rolety zewnętrzne podtynkowe:
- mogą być montowane jedynie na etapie budowy bądź przy wymianie stolarki okiennej;
- sposób montażu pozwala na zachowanie właściwości izolacyjności termicznej ścian budynku;
- są zabudowane, a więc nie ingerują w wygląd elewacji.
W razie wszelkich dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z naszym działem sprzedaży.
Autor: Magdalena Ratajczak
Źródła: portosrolety.pl