Producent okien i drzwi Constans

Skąd dowiedziałeś się o naszej firmie?

Twoja odpowiedź jest dla nas ważna

Bezpieczne dziecko – sposoby zabezpieczenia okna przed dziećmi

Wybierając okna kluczowym zagadnieniem dla wielu z nas jest zabezpieczenie ich w taki sposób, aby nasze pociechy podczas przebywania w domu czuły się bezpiecznie, a my razem z nimi. Kiedy młody człowiek próbuje eksplorować otoczenie wszystko dla niego jest ciekawe, wszystkiego musi dotknąć i spróbować. Taką zachętę do eksperymentowania i próbowania stanowią często okna. Wystająca z ramy okna klamka potrafi zaciekawić malucha, a piękne widoki kuszą żeby je otworzyć i wyjrzeć. Ponadto podczas zabawy często niebezpieczeństwem może być szyba, która przy uderzeniu różnymi przedmiotami także stanowi zagrożenie.

Jak można uchronić dziecko przed niepożądanymi skutkami zabawy klamką? O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę przy zakupie okien, kiedy w naszym domu są dzieci? Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej popularnych możliwości poradzenia sobie z problemem.

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/tlo

Klamka z kluczem

Uchroni przed otwarciem okna i przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami z tym związanymi. Otwarcie okna może nastąpić dopiero po przekręceniu kluczyka.

Klamka z przyciskiem

Jest alternatywną opcją dla klamki z kluczem. Klamkę można przekręcić dopiero po wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku na klamce. Zabezpieczenie to jest wystarczające dla małego dziecka, jednak starsze może już sobie z nim poradzić.

Klamka REHAU Linea Kisi

REHAU Linea Kisi to seria klamek wyprodukowana z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych mieszkańców. Skrót „KiSi” pochodzi od słowa „Kindersicherung” czyli „zabezpieczenie przed dziećmi”. Aby otworzyć okno, a więc przekręcić klamkę do pozycji poziomej, należy najpierw wcisnąć dwa przyciski znajdujące się na górze i na dole rozety. Zamknięcie okna, a więc przekręcenie z powrotem klamki do pozycji pionowej, nie wymaga już wciskania dodatkowo przycisków. Klamki te idealnie nadają się do pokoju dziecięcego.

Okucie Winkhaus AktivPilot Comfort PADK z funkcją bezpiecznego wietrzenia oraz tilt-first

Oprócz tradycyjnych funkcji rozwierania i uchylania okucie to posiada możliwość równoległego odstawienia skrzydła od ramy na około 6 mm po całym obwodzie okna. Mikrowentylacja zapewni stały dopływ świeżego powietrza bez konieczności uchylania okna. Co ważne, okno podczas takiego wietrzenia spełnia funkcję okna zamkniętego, co sprawia, że możemy wietrzyć pomieszczenie bez obaw o nasze dziecko i jego bezpieczeństwo. Okno z okuciem PADK ma jeszcze jedną istotną zaletę znacznie poprawiającą bezpieczeństwo – w pierwszym (poziomym) ułożeniu klamki okno jest uchylane, a więc w tej pozycji okno nie otwiera się, jak ma to miejsce w przypadku standardowych okuć. Kolejne przekręcenie klamki, a więc ku górze, ustawia okno w pozycji bezpiecznego wietrzenia, czyli w pozycji, w której rama jest odstawiona od skrzydła na wspomniane 6 mm. Dopiero powtórne przekręcenie klamki do poziomu otwiera okno. Taki system sprawia, że otworzenie okna przez dziecko jest znacznie utrudnione, a jednocześnie możemy wietrzyć pomieszczenie bez konieczności uchylania okna, zachowując najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Źródło: winkhaus.com

Bezpieczna szyba

Niebezpieczeństwo rozbicia szyby przez malucha jest ogromne – wystarczy chwila nieuwagi, żeby doszło do nieszczęścia. Jednakże odpowiednio dobrana szyba potrafi zdziałać cuda. Możecie Państwo zastosować:

  • szybę laminowaną, gdzie pomiędzy szybami znajdują się 1 lub 2 warstwy folii sklejającej tafle szkła. W tej sytuacji szyba, która ulegnie zniszczeniu tzn. stłuczeniu nie zrani dziecka ponieważ odporna na rozerwanie folia utrzymuje kawałki szkła na miejscu (kawałki szkła „trzymają się” folii sklejającej tafle)
  • szybę hartowaną, która w przypadku rozbicia, rozsypuje się na drobne, nieostre kawałki i chroni tym samym przed skaleczeniem.
  • szybę antywłamaniową, która poradzi sobie bez większego trudu z aktywnością naszej pociechy. W sytuacjach kiedy narażona będzie na uderzenia np. zabawką, nie zbije się i nie rozsypie. Taka szyba jak P2 lub P4 podniesie również bezpieczeństwo całej rodziny, skutecznie utrudniając intruzowi szybkie wtargnięcie do naszego domu.

Szyba akustyczna

Tego typu szyba znacząco poprawi komfort snu i nauki w domu jeżeli nasze mieszkanie znajduje się w miejscu narażonym na hałas. Cichy i spokojny dom sprawi, że nasze maluchy będą czuły się bezpiecznie.

Blokada zabezpieczająca skrzydło przed jego wypadnięciem

Jest to blokada wbudowana w okno, która zabezpiecza skrzydło przed jego wypadnięciem z zawiasów w sytuacji, gdy zostanie ono źle zamknięte lub gdy klamka zostanie przekręcona np. w pozycję uchylną gdy okno jest otwarte i odwrotnie. Nasza firma montuje tego typu blokadę w standardzie do każdego okna.

Blokada na okno

Dodatkowo zastosować można różnego rodzaju blokady na okno, które są ogólnie dostępne na rynku. Taka blokada przytwierdzona jest np. jedną stroną do skrzydła drugą do ramy.

 

Podsumowując, aby uniknąć przypadkowego, niechcianego otwarcia okna czy też wybicia szyby przez dziecko, warto zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenia. Dlatego tak ważne jest zadbanie już na etapie planowania zakupu nowych okien o to, aby były one wyposażone w elementy, które znacząco poprawią nasz komfort oraz dadzą pewność, że naszemu maluchowi nie stanie się krzywda. Pamiętajmy jednak o tym, że oprócz powyższych zabezpieczeń nic nie zastąpi rodzicielskiej uwagi.

Autor: Joanna Urbanowicz

Galeria

Nasz realizacje

Panel użytkownika

Galerie

Onze nieuwste projecten
Klantenpaneel

Gallery

Our latest projects
User panel