Producent okien i drzwi Constans

Skąd dowiedziałeś się o naszej firmie?

Twoja odpowiedź jest dla nas ważna

Dlaczego moje okna „parują” czyli o skraplaniu się pary wodnej na szybach

Skraplanie się pary wodnej na szybach, potocznie nazywane „parowaniem” okien, w większości przypadków nie jest związane z jakąkolwiek wadą okna, a jest jedynie naturalnym zjawiskiem fizycznym bądź efektem źle działającej wentylacji w domu. Dlaczego tak się dzieje i co można na to poradzić?

Parowanie okien od wewnątrz

Parowanie od wewnątrz, czyli od strony pomieszczenia, związane jest zazwyczaj z wysoką wilgotnością powietrza w pomieszczeniu oraz niewystarczającą wentylacją. Powierzchnia szyb okiennych jest w sposób naturalny najzimniejszym elementem oddzielającym pomieszczenie od świata zewnętrznego. W konsekwencji znajdująca się w powietrzu para wodna napotykając zimną powierzchnię szyby skrapla się na niej. Jest to naturalne zjawisko fizyczne, bardzo częste zwłaszcza w nowo wybudowanych domach czy mieszkaniach, gdzie wilgotność powietrza ze względu na świeżo wybudowane ściany, nałożone tynki, farby itp. jest ponadprzeciętnie wysoka. Wilgotność powietrza znacznie się podnosi również podczas intensywnego gotowania lub suszenia prania w danym pomieszczeniu.

Ponieważ powodem skraplania się pary wodnej na oknach od strony wewnętrznej jest wysoka wilgotność powietrza, które styka się z zimną powierzchnią szyby, zaradzić temu można poprzez prawidłową wentylację pomieszczenia czyli regularne wietrzenie, uchylanie okien, nawiewniki oraz zadbanie o prawidłową i drożną wentylację grawitacyjną/mechaniczną pomieszczenia/domu/mieszkania. Źle działająca wentylacja jest najczęstszą przyczyną parowania okien od wewnątrz.

Z powyższego wynika również to, że im lepszy pakiet szybowy (a więc lepsza izolacyjność szyb) tym mniejsze ryzyko osadzania się pary wodnej po wewnętrznej stronie okna. Dlaczego? Im lepsza izolacyjność pakietu szybowego tym cieplejsza szyba wewnątrz pomieszczenia, tym mniejsze ryzyko osadzenia się pary wodnej.

Pamiętajmy, że okna i drzwi z PVC i aluminium charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością. Zdarza się, że szyby parują od wewnątrz po wymianie starych okien na nowe, co powoduje niezadowolenie mieszkańców. Parowanie wynika jedynie z faktu, że najprawdopodobniej poprzednie, stare okna, były dużo mniej szczelne i przez to zapewniały stałą wentylację pomieszczenia (niestety niekontrolowaną, co miało wpływ na wychładzanie się pomieszczenia zimą i zbytnie nagrzewanie się latem). Dlatego właśnie tak ważna jest prawidłowa wentylacja, montaż odpowiednich urządzeń nawiewnych oraz prawidłowe wietrzenie pomieszczeń.

Parowanie szyb od zewnątrz

Z takim zjawiskiem najczęściej można się spotkać w okresie wiosennym i jesiennym, gdy różnice temperatur w nocy i w dzień są dosyć duże, w konsekwencji czego po zewnętrznej stronie szyb osadza się rosa, którą w takich sytuacjach spotyka się nie tylko na oknach, ale również na samochodach, trawie itd. Na to czy okno paruje od zewnątrz bardziej czy mniej ma wpływ wiele dodatkowych czynników takich jak strona świata (okna od północy zwykle parują mocniej niż te od południa), roślinność (duża roślinność wpływa na większą wilgotność powietrza i częstsze osadzanie się pary po zewnętrznej stronie okna), otwarta przestrzeń (na otwartej przestrzeni wiatr łatwiej osusza szyby).

Parowanie od zewnątrz występuje na szybach o wysokiej izolacyjności, gdyż wtedy zewnętrzna powierzchnia szyby jest chłodniejsza (mniej ciepła ucieka przez nią na zewnątrz), co sprzyja osadzaniu się pary wodnej.

Autor: Magdalena Ratajczak

Galeria

Nasz realizacje

Panel użytkownika

Galerie

Onze nieuwste projecten
Klantenpaneel

Gallery

Our latest projects
User panel