Producent okien i drzwi Constans

Skąd dowiedziałeś się o naszej firmie?

Twoja odpowiedź jest dla nas ważna

Drzwi przesuwne typu SLIDE a drzwi typu HST

Wybór drzwi tarasowych to bardzo ważna decyzja – w okresie letnim są bardzo często używane, więc ich obsługa i funkcjonalność mają istotny wpływ na komfort naszego codziennego życia. W ostatnich latach najbardziej popularne są drzwi typu HS, od jakiegoś czasu pojawiło się jednak nowe, alternatywne rozwiązanie w postaci drzwi typu Slide. Czym różnią się oba rozwiązania?

Zanim opiszemy szczegóły techniczne najpierw powiemy, czym dokładnie w efekcie końcowym, a więc dla naszego klienta i końcowego użytkownika, różnią się drzwi typu SLIDE (w naszym przypadku konkretnie REHAU SYNEGO SLIDE) od drzwi podnośno-przesuwnych HST czyli tzw. HS-ów.

Różnice w użytkowaniu drzwi Slide i HS

W obu przypadkach otwieranie i zamykani drzwi, a więc przesuwanie skrzydła, jest praktycznie bezwysiłkowe. Niemniej jednak SYNEGO SLIDE ze względu na inną technologię i zastosowany mechanizm zamykania drzwi obsługuje się minimalnie ciężej niż HS-y. Mechanizm ten dociska bowiem równomiernie cały element przesuwny do ramy, czego nie ma w drzwiach typu HST. Mimo, że powoduje on obsługę wymagającą minimalnie większej siły (naprawdę niewiele większej), to jest on jednocześnie zaletą, gdyż dzięki niemu skrzydło idealnie dopasowuje się do uszczelki obwiedniowej (czyli tej wokół ramy) ulepszając tym samym parametry izolacyjne drzwi.

W przypadku SYNEGO SLIDE skrzydło jest w całości osadzone na ramie (czyli analogicznie do zwykłych okien czy też drzwi balkonowych typu PSK, o których więcej piszemy tutaj), a skrzydło przesuwa się na aluminiowej szynie znajdującej się w dolnej części ramy drzwi. Część przesuwna drzwi po zamknięciu jest lekko wysunięta do przodu w porównaniu do części nieruchomej.

Różnice techniczne – drzwi Slide i HS

Atutem SYNEGO SLIDE jest to, że ma możliwość całkowitego okleinowania profili folią dekoracyjną – bez pozostawiania odróżniającego się kolorystycznie środkowego wrębu (Rys. 2). W drzwiach typu HST dół, a więc można powiedzieć próg wejściowy, jest cały w kolorze aluminium, w drzwiach typu PSK jest z kolei zastosowany kolor zazwyczaj najmniej odróżniający się od okleiny, ale nie jest to okleina (czyli w przypadku np. okleiny złoty dąb w drzwiach PSK wręb progu będzie wypełniony kolorem karmelowym).

Rysunek 1 – REHAU SYNEGO SLIDE

Rysunek 2 – REHAU SYNEGO SLIDE okleina

Z faktem, że rama nie ma klasycznego progu,wiąże się bardzo istotna zaleta – system ten może być stosowany również do okien i to jest faktycznie rewolucja! Doskonale może się sprawdzić w długich oknach wzdłuż pomieszczenia, gdzie w praktyce, przy zwykłym systemie otwierania,okno takie albo zajmowało sporo miejsca po otwarciu i nie korzystało się z niego zbyt często lub było montowane jako okno stałe, czyli bez opcji otwierania. Rysunki nr 3 i 4 przedstawiają przykładowe wykorzystanie SYNEGO SLIDE jako okna.

Rysunek 3 -REHAU SYNEGO SLIDE – okno

Rysunek 4 -REHAU SYNEGO SLIDE – okno

Cena drzwi Slide a HS

Zasadniczą różnicą, niezmiernie ważną dla każdego, kto zastanawia się które drzwi wybrać, pomiędzy SYNEGO SLIDE a drzwiami typu HS jest cena. Zazwyczaj SYNEGO SLIDE są o około 40% tańsze niż drzwi przesuwne typu HS.

Ograniczenia konstrukcyjne drzwi Slide

Czy w takim razie SLIDE ma jakieś wady lub ograniczenia w porównaniu do HS-ów? Tak, ma. Przede wszystkim konstrukcje jakie można wykonać w systemie HS są dużo większe niż w przypadku SLIDE. Maksymalna szerokość konstrukcji np. HS SYNEGO to 10m x 2,7m, z kolei maksymalna konstrukcja SYNEGO SLIDE jest o ponad połowę krótsza i wynosi 4m x 2,6m (maksymalny wymiar skrzydła to 2m x 2,5m). Kolejną bardzo istotną różnicą na korzyść drzwi typu HS to wysokość progu. W przypadku drzwi typu HS próg może być praktycznie z licowany z posadzką – od zewnątrz całkowicie, od wewnątrz będzie miał ok. 0,5cm. Przy drzwiach typu SYNEGO SLIDE tak niski próg nie będzie możliwy ze względu na wspomnianą już wcześniej ramę. W przypadku SYNEGO SLIDE próg od zewnątrz (czyli od strony tarasu) będzie miał ok. 6,5cm jeśli zastosujemy jakiekolwiek wylewki, płytki czy inne podobnego rodzaju posadzki na taras. Jeśli zdecydujemy się na deski tarasowe na legarach mamy szansę taki próg zniwelować, gdyż wtedy posadzka betonowa będzie na poziomie dolnej części ramy okna, czyli próg licząc od posadzki będzie miał wspomniane 6,5 cm, ale legary i deski podniosą poziom tarasu do oczekiwanej przez nas wysokości. Przy płytkach lub innych formach litej posadzki tarasowej nie jest to możliwe, gdyż rama na dole ma odpływ wody, który nie może być przykryty posadzką. Od wewnątrz z kolei próg będzie miał ok 2,5 cm. Nie jest to dużo, niemniej jednak jeśli zależy nam na idealnie równym zejściu na taras, to na pewno drzwi typu HS sprawdzą się dużo lepiej.

Rysunek 5 – REHAU SYNEGO SLIDE -próg od wewnątrz

Rysunek 6 – REHAU SYNEGO SLIDE -minimalizacja progu poprzez zastosowanie desek tarasowych

Podsumowanie zalet drzwi Slide i HS

Podsumowując powyższe, zalety systemu SYNEGO SLIDE to:

  • łatwa obsługa nie wymagająca wysiłku (choć minimalnie cięższa przy zamykaniu niż w przypadku drzwi typu HS)
  • mechanizm dociskający skrzydło do ramy i do uszczelki obwiedniowej zwiększający szczelność systemu
  • możliwość wykorzystania systemu nie tylko do drzwi, ale również do okien przesuwnych
  • korzystna cena – wahająca się mniej więcej po środku pomiędzy ceną drzwi HS a PSK

Zalety drzwi podnośno – przesuwnych HS SYNEGO w porównaniu do SYNEGO SLIDE to:

  • lżejsza obsługa skrzydła
  • możliwość z licowania progu z posadzką
  • zdecydowanie większe możliwości konstrukcyjne – konstrukcje aż do 10m szerokości

Każdy z systemu jak widać ma swoje mocne strony. Które drzwi wybrać? Zależy to od naszych preferencji, projektu, potrzeb i możliwości. Mam nadzieję, że niniejszy artykuł choć częściowo ułatwi Wam tę decyzję.

Autor: Magdalena Ratajczak

Galeria

Nasz realizacje

Panel użytkownika

Galerie

Onze nieuwste projecten
Klantenpaneel

Gallery

Our latest projects
User panel