Rolety zewnętrzne to również dodatkowa izolacja akustyczna – w przypadku budynków znajdujących się przy ruchliwych ulicach zasłonięcie rolety na noc będzie stanowiło dodatkową ochronę przed hałasem.
Latem z kolei chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. W porównaniu do rolet wewnętrznych są o tyle lepsze, że nie pozwalają promieniom słonecznym dotrzeć do szyby, a więc nie dopuszczają do nadmiernego nagrzewania się okna. Ponadto skutecznie zacieniają pomieszczenie, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Kolejnym bardzo ważnym elementem jest opóźnienie czasu włamania – roleta stanowi dla włamywacza dodatkową przeszkodę do pokonania. Jeśli domownicy wyjeżdżają na wakacje mogą zasłonić rolety, co zwiększy bezpieczeństwo mieszkania i w ten sposób poprawi komfort na urlopie. Można również skorzystać z dostępnych aktualnie zautomatyzowanych funkcji imitujących obecność domowników – rolety mogą codziennie podnosić się i opuszczać o różnych godzinach, co ma za zadanie wprowadzić w błąd i wzbudzić niepewność u włamywacza, czy ktoś jest w domu czy też nikogo w nim nie ma. W tym aspekcie warto również zainwestować w antywyważeniowe silniki do rolet blokujące ich podnoszenie – zabezpieczają one dodatkowo przed podważeniem rolety do góry, gdy jest zasunięta.
Rolety pomagają zachować prywatność i komfort domowników – zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych czy też mieszkań na parterze. Zimą, kiedy szybko robi się ciemno i szaro, zapalenie światła w pomieszczeniu sprawia, że każdy z zewnątrz doskonale widzi co się dzieje w mieszkaniu za oknem. Roleta ten problem rozwiązuje, choć tutaj akurat równie dobrze mogą się sprawdzić po prostu zasłony w oknach.
Oczywiście najlepiej zdecydować się na montaż rolet już na etapie budowy, niemniej jednak istnieją również możliwości montażu rolet zewnętrznych w istniejących już budynkach. Jakie są sposoby ich montażu i jakiego rodzaju rolety można wybrać przedstawiamy tutaj.
Autor: Magdalena Ratajczak