Wśród osób podejmujących decyzję o zakupie okien często powtarza się pytanie o znaczenie tzw. uszczelki środkowej. Czy jest ona niezbędna, czy rzeczywiście poprawia parametry okna?
Po co są uszczelki?
Zacznijmy od tego po co są uszczelki w oknach i gdzie się one znajdują. Uszczelki w oknie jak sama nazwa wskazuje mają za zadanie uszczelniać okno i „pilnować” by ciepło nie uciekało z domu, jak również by chłodne powietrze nie przedostawało się do pomieszczenia. Ponadto mają wpływ na wiatroszczelność, wodoszczelność i izolację akustyczną okna. Standardowo okna mają dwie uszczelki – zwane odbojowymi bądź przylgowymi – na styku ramy ze skrzydłem (pierwsza, umieszczona na obwodzie ramy okiennej oraz druga, znajdująca się na skrzydle okiennym). Uszczelki te nie tylko chronią przed utratą ciepła, ale również przed kurzem, brudem i innymi zanieczyszczeniami z zewnątrz.
A gdzie jest uszczelka środkowa?
Uszczelka środkowa jest dodatkową uszczelką, umieszczoną mniej więcej po środku ramy okiennej, a więc po zamknięciu okna znajduje się ona pomiędzy wspomnianymi wyżej dwiema uszczelkami odbojowymi. Jej zadaniem jest dodatkowa izolacja pomieszczenia i zapewnienie lepszych parametrów termicznych i akustycznych okna.
Po co jest uszczelka środkowa i czy jest niezbędna?
O ile pierwsze dwie uszczelki są niezbędne, by okno prawidłowo spełniało swoją funkcję, o tyle uszczelka środkowa nie jest niezbędna, niemniej jednak na pewno polepsza parametry termiczne okna i poprawia jego właściwości izolacyjne. Poniżej przedstawiamy na przykładach wartości Uw oferowanych przez nas okien z uszczelką środkową i bez niej (Uw to współczynnik przenikania ciepła całego okna – więcej informacji na temat parametrów okiennych, w tym parametru Uw znajdą Państwo tutaj). Okna bez uszczelki środkowej oznaczane są często jako AD (od niemieckiego słowa Anschlagdichtung, oznaczającego właśnie uszczelki odbojowe), natomiast z uszczelką środkową jako MD (od niemieckiego słowa Mitteldichtung, oznaczającego po prostu uszczelkę środkową).
Uszczelka środkowa ma również znaczenie dla okuć okiennych. Uszczelka ta dzieli bowiem komorę pomiędzy uszczelkami odbojowymi na dwie części. Komora od środka (czyli od strony pomieszczenia) jest nazywana suchą, gdyż w przeciwieństwie do komory zewnętrznej nie dostaje się do niej woda lub para wodna. W tej komorze znajdują się i pracują okucia, które jako elementy mechaniczne lepiej funkcjonują w takich warunkach. W przypadku braku uszczelki środkowej pomiędzy uszczelkami odbojowymi jest jedna komora – w niej znajdują się okucia i nie mają już takich komfortowych warunków jak w przypadku dwóch komór powstających dzięki zastosowaniu uszczelki środkowej.
Wartości Uw | ||
AD (bez uszczelki środkowej) | MD (z uszczelką środkową) | |
REHAU Synego* | 0,82 W/m2K | 0,80 W/m2K |
GEALAN S 9000* | 0,84 W/m2K | 0,78 W/m2K |
*okno referencyjne 1,23m x 1,48m; Ug szyby = 0,6 W/m2K; pakiet dwukomorowy
Na przekroju poniżej przedstawiamy przekrój okna z trzecią, dodatkową uszczelką środkową.
Podsumowanie
Podsumowując, uszczelka środkowa nie jest niezbędnym elementem okna, niemniej jednak poprawia jego izolację nie tylko termiczną, ale również akustyczną, jak również wpływa na lepszą wodo- i wiatroszczelność, co w dłuższym okresie czasu pozwoli zaoszczędzić sporo energii a tym samym pieniędzy. Z kolei na moment zakupu różnica w cenie pomiędzy oknami z uszczelką środkową a bez niej jest relatywnie niewielka, dlatego też z tego względu w naszej opinii warto zainwestować i wykorzystać tę dodatkową możliwość jaką daje uszczelka środkowa.
Jeśli kupujesz okna w Gorzowie Wielkopolskim lub okolicach, jesteś zainteresowany większą ilością informacji w powyższym temacie lub po prostu potrzebujesz porady skontaktuj się z nami (link poniżej). Chętnie podpowiemy, pomożemy, odpowiemy na Twoje pytania. Jesteśmy jednym z najdłużej działających producentów okien w Gorzowie Wielkopolskim jak również w najbliższym regionie. Oferujemy Ci swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie. Zapraszamy!
Autor: Magdalena Ratajczak