Przy każdej inwestycji bardzo istotnym aspektem jest kolejność prac budowlanych. Często przy tym pojawia się pytanie o termin montażu stolarki okiennej. Kiedy jest na to najlepszy moment? Czy można okna montować zimą? Montować przed czy po pracach tynkarskich?
Ogólne zasady montażu
Ogólną zasadą montażu okien jest to, że montujemy je po postawieniu dachu, po pracach mokrych wewnątrz, najlepiej bowiem gdy zdołamy osuszyć mury przed zamknięciem budynku, a więc przed wstawieniem okien i drzwi. Wilgotne mury potrzebują stałego wietrzenia i wentylacji by wilgoć nie osadzała się na elementach wewnątrz domu i nie powodowała zniszczeń lub powstawania pleśni, a jak wiadomo wstawienie okien w znacznym stopniu ogranicza cyrkulację powietrza. Niemniej jednak wielu inwestorów ma obawy, że instalacje, kable elektryczne czy inne elementy znajdujące się w budynku zostaną skradzione przez co wolą zamontować okna i zamknąć budynek wcześniej. Czy można tak zrobić? O ile w przypadku okien drewnianych ich montaż po pracach mokrych wewnątrz jest praktycznie warunkiem koniecznym, gdyż stolarka drewniana jest dużo bardziej wrażliwa na wilgoć, o tyle w przypadku okien plastikowych lub z aluminium jest to głównie kwestia prawidłowego wietrzenia. Jeśli będziemy więc tego świadomi i będziemy odpowiednio wietrzyć dom zarówno podczas jak i po zakończeniu prac mokrych wewnątrz, to jak najbardziej istnieje również możliwość wstawienia okien wcześniej.
W każdym przypadku okna trzeba zamontować przed ociepleniem zewnętrznym, niezależnie od tego, czy jest to wełna, czy styropian i czy okna są na zewnątrz zlicowane z murem, czy są w warstwie ocieplenia.
A co gdy nie zdążymy przed zimą?
Bardzo często inwestorzy chcą jak najszybciej zamknąć obiekt, zdążyć przed zimą i potem w spokoju wykańczać wnętrze. Nie zawsze się to jednak udaje. Co wtedy powinniśmy zrobić? Czy można montować okna zimą? Odpowiedź brzmi: tak, aktualne technologie pozwalają na montaż również zimą. Mimo to większe mrozy, czyli poniżej -5 stopni, radzilibyśmy przeczekać.
Na koniec jeszcze jedna istotna uwaga, choć nie związana wprost z samym montażem okien – jeśli zamontujecie okna przed położeniem tynków wewnętrznych, to pamiętajcie, by dobrze zabezpieczyć nie tylko ramy i skrzydła, ale również zawiasy! Jeśli dostanie się do nich mokry tynk, który następnie zaschnie, to bardzo ciężko jest je oczyścić. Oszczędzicie sobie w ten sposób sporo pracy i nerwów.
Podsumowanie
Podsumowując, okna drewniane bezwzględnie powinny być montowane po wykonaniu prac mokrych wewnątrz budynku, natomiast okna z PVC lub aluminium można zamontować wcześniej, przy czym jeśli się na to zdecydujemy, musimy pamiętać o regularnym, długotrwałym wietrzeniu całego budynku aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza i zapobiec osadzaniu się wilgoci wewnątrz.
Autor: Magdalena Ratajczak