Przy zakupie okien bardzo często skupiamy się na właściwościach samego okna, a więc ramy i skrzydła, na parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej czy też na zastosowanym w danym oknie pakiecie szybowym. Nie można jednak zapominać o okuciach! Są one niebywale istotnym elementem okna, gdyż to one mają wpływ na to jak długo będziemy się mogli cieszyć sprawną, płynną i wygodną obsługą naszych okien. Okna o nawet najlepszych parametrach nie będą prawidłowo spełniać swojej funkcji jeśli okucia będą złej jakości.
Czym są okucia okienne?
Zacznijmy od tego czym są okucia. Okucia okienne to nic innego jak mechanizm okna, który przy pomocy klamki pozwala na ustawienie okna w żądanym przez nas położeniu. Jednym słowem to one odpowiadają za docisk ram do skrzydła, za szczelność okna, za jego sprawne funkcjonowanie, płynne użytkowanie oraz decydują o tym, jakie funkcje ma dane okno. Przykładowo okno może być wyłącznie rozwieralne, a więc otwierane na oścież bez możliwości uchyłu, rozwieralno-uchylne (najczęściej spotykana opcja), może również mieć funkcje równoległego odstawienia skrzydła od ramy umożliwiając w ten sposób naturalne wietrzenie pomieszczenia przy bezpiecznie zaryglowanym oknie.
To również okucia decydują o tym, w jakim stopniu okno jest zabezpiecza nas przed włamaniem. Okucia mają bowiem różnego rodzaju zabezpieczenia, dlatego kupując okna i porównując oferty warto sprawdzić jakie zabezpieczenia w tym zakresie oferuje nam sprzedawca.
Oferowane przez naszą firmę w standardzie okucia renomowanej firmy Winkhaus posiadają:
- wszystkie trzpienie w kształcie „grzybka” utrudniające włamanie, w tym dwa zaczepy antywłamaniowe w każdym oknie;
- dolne zawiasy regulowane w 3 kierunkach (3D) co daje szeroką możliwość regulacji okna;
- możliwość stopniowania uchyłu.
- blokadę klamki (mechanizm blokujący obrót klamki w momencie gdy okno jest uchylone lub otwarte, co zapobiega wypadnięciu skrzydła)
Dodatkowe funkcje okuć
Jakie dodatkowe funkcje mogą posiadać okucia okienne? Ciekawym rozwiązaniem jest okucie z opcją stałej mikrowentylacji pomieszczenia (Winkhaus activPilot Comfort PADK). Okucie to posiada opcję minimalnego (6mm) równoległego odstawienia skrzydła okiennego od ramy, przez co powstaje mikroszczelina pozwalająca na naturalną wymianę powietrza w pomieszczeniu. Zapobiega to nadmiernej wilgoci, obniża ryzyko zagrzybienia ścian oraz dba o zdrowy klimat w pomieszczeniach. Najistotniejszą kwestią tutaj jest fakt, że okno pozostawione w tej pozycji zachowuje w pełni odporność na włamanie czyli taką, jak przy oknie zaryglowanym.
Okucie to posiada również opcję „tilt-first”, która oznacza, że klamka po przekręceniu jej od dołu do pozycji poziomej nie otwiera okna, jak to bywa w większości przypadków, ale je uchyla. Kolejne przekręcenie jej o 90° powoduje odstawienie ramy od skrzydła na wspomniane 6 mm, a dopiero kolejne ustawienie jej w poziomie otwiera okno. Taka opcja istotnie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania zwłaszcza w mieszkaniach i domach gdzie przebywają małe dzieci lub osoby w podeszłym wieku.
Jeśli zależy nam na szczególnej ochronie antywłamaniowej to warto rozważyć zastosowanie okuć antywłamaniowych. Okucia takie mają dodatkowe zaczepy antywłamaniowe zwiększające bezpieczeństwo i utrudniające wyważenie okna.
Jak widać okucia pełnią bardzo istotną rolę, dlatego przy zakupie okien zwróćcie koniecznie uwagę na to, co w tym zakresie oferuje Wam sprzedawca.
W jaki sposób można dodatkowo zabezpieczyć okno przed włamaniem? Dostępnych jest wiele opcji, np. klamka Hoppe Secustik (oferowana u nas w standardzie), klamka z przyciskiem bądź z kluczykiem, płytka antyrozwierceniowa, szyba bezpieczna (P4) bądź szyby klejone do skrzydła. O tym, w jaki sposób te wszystkie elementy zabezpieczają przed włamaniem piszemy w naszym artykule o ochronie antywłamaniowej tutaj.
Poniżej możecie zobaczyć jak działa wspomniane wyżej okucie activPilot Comfort PADK czyli okucie z funkcją równoległego odstawienia skrzydła od ramy:
Autor: Magdalena Ratajczak