Producent okien i drzwi Constans

Skąd dowiedziałeś się o naszej firmie?

Twoja odpowiedź jest dla nas ważna

Podbudowy pod okna balkonowe – czy to ważne?

Odpowiadając na pytanie za warte w tytule: tak, podbudowy są bardzo ważne. Można wręcz powiedzieć, że jedną z najważniejszych rzeczy podczas montażu drzwi balkonowych (lub tarasowych) jest ich właściwe osadzenie w otworze oraz właściwe posadowienie.

Często zdarza się, że wypełnienie przestrzeni znajdującej się pod drzwiami balkonowymi jest zaniedbywane zarówno przez firmy budowlane jak i firmy montujące okna. Bywają sytuacje, że rama drzwi jest podparta nie na całej szerokości lecz tylko w dwóch lub trzech miejscach cegłami lub innym materiałem, który się do tego nie nadaje.

Skutki nieprawidłowego osadzenia drzwi są dość poważne, a należą do nich:

– trwałe wygięcie dolnej ramy okna,

– przemarzanie pod progiem przy spadkach temperatury poniżej 0 stopni,

– wadliwe funkcjonowanie skrzydeł,

– problemy z prawidłowym wykonaniem izolacji od zewnątrz.

W praktyce stosuje się trzy metody montażu, a więc trzy sposoby osadzenia drzwi balkonowych, które przedstawiamy poniżej. Decyzja o zastosowaniu danej metody leży po stronie inwestora, przy czym warto ją wcześniej skonsultować. Nasi doradcy pomogą w doborze prawidłowego posadowienia okien balkonowych.

Proszę zwrócić uwagę, że piszemy tutaj o oknach balkonowych, czyli tradycyjnych, lekkich oknach. Drzwi przesuwne typu HS są od nich dużo cięższe i w naszej opinii wymagają specjalnej podbudowy, która wytrzyma tak duży ciężar. Dlatego w tym zakresie nie dajemy naszym klientom wyboru – wszystkie drzwi tarasowe podnośno-przesuwne HS montujemy na specjalnych podbudowach Nyxon o wytrzymałości  87 kg/cm2. Więcej informacji o tych podbudowach można znaleźć tutaj: http://nyxon.pl/ .

1) Zastosowanie poszerzeń systemowych

Poszerzenia systemowe to specjalnie dedykowane do tego celu profile, które można łączyć w prosty sposób z ramami okiennymi, na których osadzone są okna balkonowe/tarasowe. Mają one różne kształty i wymiary, dzięki czemu można je łatwo dopasować do danej konstrukcji. Dają one możliwość stabilnego montażu i podparcia od spodu na całej szerokości okna, ułatwiając jednocześnie wykonanie prawidłowej izolacji od zewnątrz.

Dla wypoziomowania poszerzeń stosuje się podkładki podpierające podbudowę. Bardzo ważne jest by ich nie usuwać! Dla zachowania prawidłowej konstrukcji muszą one pozostać na swoim miejscu.

Do głównych zalet stosowania systemowych poszerzeń należą:

  1. a. możliwość montażu drzwi jeszcze przed wylewkami,
  2. b. prawidłowe podparcie dolnej ramy na całej szerokości,
  3. c. brak mostka termicznego pomiędzy drzwiami a podłogą w pomieszczeniu, co jednocześnie redukuje niekontrolowaną utratę ciepła zmniejszając rachunki za ogrzewanie,
  4. d. łatwość w wykonaniu izolacji od zewnątrz.

2) Zastosowanie podmurówki wykonanej z bloczków

 

Kolejną opcją jest po prostu podmurówka z bloczków wykonana na całej szerokości drzwi balkonowych.

Niemniej jednak metoda ta jest często odradzana ze względu na wysokie ryzyko przemarzania. Tworzy się wtedy bowiem zimny próg, czyli po prostu mostek termiczny, przez który ciepło ucieka z domu. Nawet jeśli inwestor zamontuje okna o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych to przez tego typu podmurówkę ciepło ucieknie na zewnątrz.

3) Zastosowanie połączenia metod opisanych w pkt. 1 i 2

Można również połączyć opisane wyżej metody. Takie połączenie stosowane jest najczęściej w przypadku podłóg o bardzo dużej grubości. Istnieje tutaj bowiem ryzyko wypchania profili na zewnątrz przez parcie wylewanej posadzki. Dlatego aby uniknąć takiej sytuacji można najpierw wykonać podmurówkę do pośredniej wysokości, a następnie posadowić drzwi balkonowe z zastosowaniem poszerzeń systemowych.

Podsumowując, podbudowa pod oknem balkonowym jest bardzo istotnym elementem, który wpływa nie tylko na komfort użytkowania przez nas drzwi (nieprawidłowa podbudowa może sprawić, że po latach zaczną się problemy np. z wygięciem ramy i funkcjonowaniem skrzydła) ale również na bilans energetyczny domu (dobrze wykonana podbudowa poprawia izolację). W naszej opinii najlepszą opcją jest skorzystanie z opcji podbudowy z wykorzystaniem poszerzeń systemowych. Pamiętajcie, że to do Was jako inwestora należy decyzja i wybór ostatecznej metody posadzenia okna balkonowego.

Autor: Julian Klik

Galeria

Nasz realizacje

Panel użytkownika

Galerie

Onze nieuwste projecten
Klantenpaneel

Gallery

Our latest projects
User panel