Producent okien i drzwi Constans

Skąd dowiedziałeś się o naszej firmie?

Twoja odpowiedź jest dla nas ważna

Pomiar otworu pod drzwi HST

Pomiar otworu pod drzwi tarasowe typu HS jest bardzo istotny. Jeśli chcemy mieć próg zlicowany z posadzką i tarasem, a więc wygodne, łagodne przejście z domu na taras, powinniśmy dokładnie się do tego przegotować właśnie poprzez prawidłowy pomiar otworu pod drzwi HS.

Poziom “zero”

Przystępując do prawidłowego pomiaru otworu pod drzwi podnośno-przesuwne trzeba znać usytuowanie poziomu zera budowlanego, czyli poziomu gotowej posadzki parteru budynku. Od poziomu „zero” wyznacza się wszystkie pozostałe wysokości w budynku.

Poziom tarasu i rodzaj posadzki

Ideą drzwi HST jest próg wpuszczany w posadzkę, tak był w efekcie końcowym był zlicowany z podłogą i nie zawadzał przy przechodzeniu z domu na taras. Najczęściej projektuje się tak, aby górna krawędź progu była zorientowana 0-10 mm powyżej poziomu zero. Reszta progu powinna być ukryta w posadzce. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na docelowy poziom tarasu, gdyż ten sposób osadzenia można zastosować wyłącznie wtedy, gdy poziom posadzki zewnętrznej (np. tarasu) jest odpowiednio obniżony względem podłogi wewnątrz budynku (prezentuje to poniższy rysunek). Dlatego dobrze jest już wcześniej przemyśleć, czy na tarasie będą płytki, deski czy innego rodzaju posadzka, gdyż grubość końcowego wykończenia może mieć kluczowe znaczenie. Zależnie od całkowitej grubości podłogi dobiera się podbudowy pod próg (całkowita grubość podłogi czyli od poziomu tzw. chudziaka czyli betonu podkładowo-wyrównawczego do poziomu zero).

Wybór podbudowy

Po zmierzeniu otworu dobieramy podbudowę o 45mm niższą od stanu zero, tak by próg drzwi podnośno-przesuwnych był 5mm wyżej od stanu gotowej podłogi (próg HST ma ok. 50mm). Należy uwzględnić luzy boczne i górne o szerokości 15-20 mm na stronę, zależnie od rozmiaru konstrukcji i jakości wykonania ościeża.

Autor: Mateusz Szczurek

Galeria

Nasz realizacje

Panel użytkownika

Galerie

Onze nieuwste projecten
Klantenpaneel

Gallery

Our latest projects
User panel