Producent okien i drzwi Constans
KONTAKT
DOJAZD
STREFA KLIENTA
SZUKAJ

Skąd dowiedziałeś się o naszej firmie?

Twoja odpowiedź jest dla nas ważna

Drzwi wejściowe z PVC i aluminium – które wybrać?

Wybierając drzwi do domu trzeba podjąć decyzję nie tylko w kwestiach estetycznych (kolorystyka, rodzaj wypełnienia) czy też bezpieczeństwa (czyli np. zastosowanych okuciach) ale również musimy się zastanowić z jakiego materiału powinny być one wykonane, by spełniały nasze oczekiwania. Poniżej postaramy się krótko przedstawić właściwości zarówno drzwi z PVC jak i aluminium, jak również wyodrębnić podstawowe różnice.

Wytrzymałość

Drzwi wejściowe z PVC są generalnie polecane na prywatne potrzeby mieszkaniowe jako drzwi wejściowe do domków jednorodzinnych, mieszkań, komórek mieszkaniowych lub dodatkowe drzwi wejściowe do pomieszczeń socjalnych i gospodarczych, boczne do garaży itp.

PVC jest materiałem wytrzymałym, niemniej jednak nie jest tak sztywne jak aluminium, dlatego do zabudowy obiektów użyteczności publicznej, zakładów pracy, sklepów, salonów itp. gdzie ilość dziennych cykli wejścia i wyjścia może dochodzić nierzadko nawet do tysiąca, polecane są wyłącznie drzwi aluminiowe. W całym okresie bardzo intensywnego użytkowania tylko aluminium jest w stanie spełnić wymagania wytrzymałościowe, jak również w zakresie ochrony i szczelności.

Estetyka

Jeśli chodzi o estetykę i kwestie wizualne to drzwi z PVC cechują się przesunięciem powierzchni skrzydła względem ramy, co oznacza, że zamknięte drzwi (czyli skrzydło drzwi, na które składa się rama skrzydła i wypełnienie) nie są zlicowane z ramą – widać to na przykładowym zdjęciu obok.

Brak zlicowania tych powierzchni oznacza, że w drzwiach otwieranych do wewnątrz skrzydło drzwiowe jest lekko wysunięte do wewnętrznej części pomieszczenia względem ramy drzwiowej (zawiasy są po wewnętrznej stronie drzwi), natomiast w drzwiach PVC otwieranych na zewnątrz skrzydło drzwiowe jest wysunięte na zewnątrz względem ramy (zawiasy są po zewnętrznej stronie ramy). Na naszych zdjęciach, czyli patrząc od zewnątrz, skrzydło jest jakby lekko cofnięte i nie widać zawiasów, co oznacza, że drzwi otwierają się do środka.

Drzwi wejściowe aluminiowe dają możliwość zlicowania tych powierzchni czyli rama ze skrzydłem tworzą jedną płaszczyznę, co wizualnie prezentuje się bardzo elegancko i często bardziej podoba się naszym klientom. Przykład takich drzwi aluminiowych przedstawiamy na rysunku obok. Warto zwrócić uwagę , że choć rama drzwi (ościeżnica) jest tutaj zlicowana z ramą skrzydła, to dalej widoczne jest jeszcze wyodrębnienie ramy skrzydła od wypełnienia. Dlatego aluminium daje jeszcze trzecią możliwość, jaką jest bardzo modna w ostatnim czasie technologia pokrycia ram skrzydła i wypełnienia jedną płaszczyzną, co sprawia, że wizualnie całe skrzydło drzwi to jedna płyta. Wśród naszych drzwi sprzedawanych do Niemiec, około 80% to takie właśnie wykonanie. Widać to dobrze na zdjęciach poniżej.

 

Drzwi aluminiowe – Skrzydło drzwi jako jedna płaszczyzna. Źródło: www.obst-gmbh.de

Drzwi PVC – brak zlicowania ramy ze skrzydłem
Drzwi aluminiowe – zlicowanie ramy skrzydła z ramą drzwi. Źródło: www.obst-gmbh.de

Ciężar drzwi

Skrzydło drzwi z PVC jest dosyć ciężkie, gdyż wymaga wewnętrznych zbrojeń dla usztywnienia konstrukcji. To sprawia, że w przypadku większych gabarytów PVC się po prostu nie sprawdzi, bo po kilku latach skrzydło może zacząć osiadać. Aluminium jest lżejsze i w przypadku większych drzwi zaleca się stosowanie aluminium, gdyż nie rodzi ono ryzyka osadzania się skrzydła.

Właściwości izolacyjne

Wiele razy słyszy się o tym, że PVC ma zdecydowanie lepsze właściwości izolacyjne od aluminium. I to prawda – co do zasady aluminiom jest gorszym izolatorem. O ile fakt ten miał duże znaczenie jeszcze 10 lat temu, kiedy technologia konstrukcji drzwiowych nie była tak zaawansowana, o tyle aktualnie poziom zaawansowania konstrukcji aluminiowych sprawia, że drzwi z aluminium mają również bardzo dobre parametry izolacyjne i nie ustępują w tym zakresie drzwiom z PVC.

Nietypowe kształty drzwi

Jeśli chodzi o nietypowe kształty i rozmiary drzwi to tutaj zdecydowanie przewagę ma aluminium. PVC nie jest dobrym materiałem do tego typu konstrukcji.

Kolory i koszty

Na koniec kilka informacji o kolorach i związanych z nimi kosztach. Standardem są drzwi w kolorze białym. Jeśli chodzi o PVC to zmiana koloru na kolor standardowy lub niestandardowy wiąże się zwykle ze sporą dopłatą (przy kolorze standardowym mniejszą), a paleta barw do wyboru jest znacznie węższa niż w przypadku aluminium. W aluminium za naprawdę niewielką dopłatą można wykonać drzwi w około 200 kolorach do wyboru (paleta RAL). I co ciekawe – kolor obustronny w przypadku aluminium jest tańszy niż jednostronny, natomiast w przypadku PVC jest odwrotnie – PVC w obustronnym kolorze jest droższe niż w jednostronnym. W związku z tym drzwi w kolorze obustronnym z aluminium kosztuje niemal tyle samo co z PVC.

Nasza oferta

W naszej ofercie jeśli chodzi o drzwi PVC to polecamy konstrukcje drzwiowe oparte na systemach marki REHAU:

  • SYNEGO – o głębokości zabudowy 80mm w wariancie z 2-ma lub 3 ma uszczelkami do wyboru, o bardzo dobrych parametrach izolacyjności termicznej.
  • GENEO z włóknami RAU-FIPRO o głębokości zabudowy 86mm (technika 6-cio komorowych profili zamkniętych oraz zawsze 3 uszczelek); GENEO to profile znajdujące zastosowanie w domach energooszczędnych i pasywnych;

Drzwi aluminiowe oferujemy renomowanej firmy ALUPROF:

  • rodzina profili MB-70 oraz dodatkowo docieplonych MB-70HI (głębokość zabudowy 70mm);
  • rodzina profili MB-86 w 3 wariantach izolacyjności; ST jako standard, ocieplony SI oraz AERO ze specjalnym materiałem docieplającym (głębokość zabudowy 77mm);
  • rodzina profili MB-104 Passive o najlepszych parametrach izolacyjnych, występujący w 2 wariantach izolacyjności: ocieplony SI oraz jeszcze AERO (głębokość zabudowy nawet 95mm).

Zarówno do drzwi aluminiowych jak i PVC istnieje bardzo dużo wypełnień do wyboru i to od klienta zależy, czy chce mieć wypełnienie z zespoloną szybą wielokomorową czy też tzw. pełne, czyli z panelem izolowanym w różnych odcieniach palety RAL.

Jak mogą wyglądać Twoje drzwi?

To jak drzwi wyglądają, czyli jaki mają kształ przeszkleń, jakie elementy ozdobne itd. zależy od wyboru tzw. wypełnień drzwiowych. Wybierając więc jak mają wyglądać nasze drzwi wybieramy po prostu do nich konkretne wypełnienia. Katalogi i konfiguratory stosowanych przez nas wypełnień można znaleźć tutaj.

Autor: Marek Urbanowicz

Red. Magdalena Ratajczak

Galeria

Nasz realizacje

Panel użytkownika

Galerie

Onze nieuwste projecten
Klantenpaneel

GALLERY

Our latest projects latest projects

User panel